czwartek, 31 stycznia 2013

Programy do projektowania i wizualizacji

W opraciu o doświadczenie oraz rosnącym zapotrzebowaniom postanowiliśmy opisać własne doświadczenia. Dla nas liczy się czas. Dlatego przez wiele lat wypracowaliśmy i testowaliśmy Wiele programów by uzyskać szacunkowo najlepsze prace w najkrótszym możliwie czasie. Czy można ?
Oczywiście ,że można. Poniżej oprogramowanie, które spełnia te oczekiwania





Istnieje obecnie Wiele programów komputerowych, które umożliwiają szybkie działanie. Oprogramowanie online pozwala na korzystanie z serwerów firmy danego programu. My ograniczamy się głównie do stworzenia własnego projektu. W Przypadku domu, lub jakiegoś budynku musimy wymodelować wszystkie elementy które są dla nas niezbędne. Korzystając z programu LUMION mamy pełną opcje szybkiego wykończenia swojego domku. Musimy zaimportować plik 3D naszego domu do programu. Tam wybieramy teren i wstawiamy obiekt. Dalsze budowanie otoczenia to już zabawa bardzo intuicyjna i super szybka. w godzinę możemy zbudować niesamowite otoczenie z ruchomymi obiektami takimi jak: drzewa, ludzie, samochody, latające ptaki, samoloty, i wiele innych. Ogólnie Program działa jako platforma do szybkiej prezentacji w dość zadowalającej szacie graficznej. Najnowsze wersje piszą o foto realistycznym odwzorowaniu.

Warto zatem się przyjrzeć bliżej programowi LUMION - to świetna inwestycja na te czasy.

Jednocześnie pamiętajmy od oprogramowaniu AUTODESK. Które jest największe na świecie i posiada armie produktów, które pomogą nam w sprawnym poruszaniu się w środowisku 3D. Dlatego modelowanie w najnowszych 3D Studio Max 2013 i 3D Studio Max Design 2013 jest bajeczne, a same programy umożliwiają eksport naszego modelu oraz użytych materiałów do wielu formatów plików 3D które są obsługiwane przez inne programy. Autodesk posiada największy pakiet eksportów plików do wielu formatów 3D - dlatego myśląc o pracy w 3D dla Architektury, musimy się nastawić na tego producenta. 80% klientów na świecie używa oprogramowania Autodesk, wiec nawet współpraca z wieloma firmami, biurami architektonicznymi oraz wnętrzarskimi będzie przebiegać bardzo płynnie.


Przetestowałem wiele programów oraz czynnie pracuję w branży od 12 lat. Mam sporo doświadczenia w samej pracy oraz współpracy z wieloma firmami. Wiem ,że nie da się sprawnie działać gdy się posiada jeden program.

Co opiszę poniżej można zobaczyć tutaj:


Jakie Oprogramowanie zatem wybrać do pracy a kierunkach architektonicznych ?


1. Rewit ( oprogramowanie dla wszystkich architektów ) pozwala na sprawne i błyskawiczne budowanie obiektów architektury, wnętrz, a dzięki ciągle wzrastającej ilości gotowych modeli umożliwia szybkie katalogowanie elementów użytych w projekcie. Revit posiada zdolności do wyliczenia wszystkich elementów w sposób z automatyzowany. Sam liczy powierzchnie i jeśli sami zmienimy kształt, lub rozmiary czegokolwiek, to program sam zmienia dane w tabelkach, mało tego poprawia nasze błędy, które wynikają ze złej konstrukcji i fizycznie jest w stanie policzyć każdy gabaryt jaki stworzymy. Posiada własny silnik renderujący - czyli możemy zobaczyć wizualizację - nie fotorealistyczną ale do koncepcji i ogólnego poglądu na wynik pracy jest to wystarczające. Dokładne wprowadzenie miejsca, daty, godziny pokaże nam jak Revit odnajduje lokalizacje i pokazuje nasłonecznienie danego miejsca. Pozwala to na projektowanie dużych osiedli i wieżowców w miastach, gdzie "zacienianie" jest podstawową zmorą projektowania.

2. 3D Studio Max Design - Program ściśle współpracujący z REVITEM. Możemy wykonać projekt w Revicie i przenieść model do 3D Maxa gdzie wykonamy fotorealistyczne wizualizacje lub animacje. Jednak rozbudowane narzędzia do modelowania w 3D Studio pozwalają na większy polot i wymyślenie bryły, która o wiele dłużej i trudniej budowałoby się z REVICIE. Jednak model zbudowany w 3D Studio Max design można przenieść do REVITA - gdzie mając gabaryty bryły można opracować na niej i wykonać już pełny projekt budowlano-wykonawczy.
   Warto napisać ,że 3D Stuio Max i 3D Studio Max design posiadają wiele formatów exportu - do wielu innych programów, co przydaje się gdy mamy zlecenie wykonania kolekcji sanitarnej dla producenta armatury. Mając pełny model w 3D Studio Max możemy go wyeksportować do dowolnego formatu 3D.

3. Silniki renderujące do programów 3D. Co to jest? Dla osób zainteresowanych tematem nazwa jest znana. Jednak dla osób, które dopiero zaczynają swoją podróż w projektowanie bądź zabawę w programach 3d w skrócie można to nazwać: Odkrywaniem obrazka. Jest to przetwarzanie przez komputer naszych ustawionych elementów w scenie 3D na gotowy obraz finalny, które wykonywane jest za pomocą pewnej procedury obliczeń, które wykonują właśnie silniki (nakładki) renderujące do programów.
Na rynku pojawiają się co raz to nowe silniki renderujące - które prześcigają się w prędkości swojego działania. Efektem końcowym jest uzyskanie jak najlepszego efektu końcowego w jak najkrótszym czasie.

Wiodącym silnikiem i najpopularniejszym jest V-ray. Jego działanie oraz fotorealistyczne efekty finalne można zobaczyć tutaj


V-ray jest doskonały, jednak potrzebuje potężnej maszyny-komputera do wykonania swoich obliczeń. wiele firm specjalizuje się w wykonywaniu wielu kolekcji mebli, oraz scen oświetlenia, materiałów, obiektów, właśnie pod V-ray a i jest to najbardziej popularny i wszechstronny silnik renderujący na świecie. Jeśli zajmujesz się wizualizacjami profesjonalnie i na poważnie musisz mieć V-ray a a do tego komputer za minimum 20-30 tyś złotych

Kolejny silnik jaki się pojawił to OCTANE RENDER. Link do Strony OCTANE :



Rosnąca popularność Octane Render-a bierze się z niskiej cenie zakupu oraz prostocie w działaniu. Program może być obsługiwany przez standardowe komputery bez zaawansowanych i drogich procesorów, które były kiedyś niezbędne do liczenia. Dzisiaj korzysta się z Technologi Open CL - gdzie wykorzystywane są rdzenie CUDA z kart graficznych do silników renderujących.

Octane Render właśnie prezentuje prosty i banalny w użytkowaniu program, gdzie jakość jaką uzyskamy równa się FOTOREALISTYCZNEMU odwzorowaniu.

Istnieje jeszcze wiele innych silników renderujących. Każdy ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Jednak każdy musi się zastanowić do czego jest jemu dany produkt potrzebny i jakie efekty chce osiągnąć. Odpowiedź znajdziemy sami korzystając i testując. My to już zrobiliśmy i napisaliśmy o tym co jest najskuteczniejsze w branży.

Warto wspomnieć na koniec - że wszystko co zostało tu opisane sprawnie działa z oprogramowaniem AUTODESK - Wszelkie silniki mają swoje pluginy do 3D Maxa i świetnie działają.

4. Auto Cad - za pewne każdy zna tą nazwę inaczej nie czytałby tego posta. Auto Cad do rysowania, nadaje się do wszystkiego co musimy potem wydrukować. Choć obecnie dla nas jest traktowany jako uzupełnienie do programów powyżej.


Życzymy dużo pozytywnych wrażeń z korzystania z programów, o których tu pisaliśmy. Nasza opinia jest poparta testami oraz przepracowaniem wielu tysięcy godzin, czego wy już nie musicie robić.